Rybářský řád

Pravidla jsou použitelná jako  v ČRS s dále  uvedeným nebo odlišným:

Cílem je pobavit se a neudělat škodu.

Přihlášení, odhlášení u majitele nebo pověřené osoby(dále jen správce).

Pořádek je dodržování pravidel. Platí zásada, co si kdo přiveze si zase odveze.

Klid znamená nepouštět hudbu nahlas ani jiné škodlivé zvuky, aby nedocházelo k rušení lidí i živočichů(sluchátka jsou možná).

Chytá se na:

- hlavní hrázi mimo místa ke koupání a v blízkosti menší než 25 m od připoutaných plovoucích klád

- boční hrázi od kbelu - vypouštěcího zařízení u mlýnu až na úroveň ostrůvku. Je to od mlýnu asi 300 m.

Lov ryb pod ledem na dírkách - dírkování na bezpečném místě kdekoliv, mimo  blízkosti přítoku a odtoku z důvodu bezpečnosti a pokud by se vyskytlo případného místa pro  klouzání a bruslení či jiné podobné vyžití. Místa je dost.

Ulovená   ryba se před odchodem hlásí a ukáže správci a ryby se loví dle ceníku, bílá ryba bez omezení                                       

 

Neberné ryby pouštět ihned zpět do vody  nebo berné lososovité usmrtit a následně podle pravidla si ponechat, protože ve vezírech špatně přežívají pro ztížené dýchání. V případě, že ryba - zpravidla lososovitá - po vyjmutí háčku již nejeví známky návratu k životu je povinnost rybáře si bernou rybu  podle pravidel ponechat nebo ji odevzdat k dalšímu využití správci.

Nemá smysl ji pouštět, když stejně  uhyne.  

Hlavní zásady lovu:

1. Háček bez protihrotu, včetně háčkových soustav na třpytkách.

Loví se pouze na jeden háček. Nikdo se nemusí obávat, že nic nechytne. Rekord je zde 160 pstruhů za den. Při mistrovství republiky to bylo 39 ryb na závodníka z 38 závodníků. Chytání bez protihrotu je lepší, protože je-li ryba v dobrém tahu, tak neunikne a háček se bez většího zranění  snadno a hlavně rychle vyjme. Je to jen otázka cviku. Použití protihrotu má za následek zrušení chytání bez náhrady.

Proč háček na ryby bez protihrotu? Při používání protihrotu se ryba při vyháčkovávání zbytečně potrhá, krvácí, lososovitá ryba se dusí dlouhým vyprošťováním v teplé vodě u břehu nebo i v zimě při delší nemožnosti pohybu, odře, dlouhodobě   stresuje apod.  Zkrátka dlouhým a zraňujícím vyháčkováním vzniká zbytečný úhyn asi kolem 25 %.

2.Vlasec, který unese na háčku alespoň 3 kg, na konci lépe šňůra.  S klesajícím průměrem vlasce, klesá jeho obvod 3,14 x a tím se zrychluje i amortizace vlasce... Několikrát jsem zde provedl zkoušky různých vlasců např. do pr. 0,20 mm. Jejich skutečná síla odpovídala max 40% a jen u těch nejlepších kolem 80 % uváděného.

Proč na ryby silnější a pevný vlasec a ne slabý a tenký vlasec? Při přetržení vlasce dochází k následnému úhynu ryb. Lososovitá se při zamotání udusí nebo uhyne hlady,  kaprovitá a pod. při zamotání se  uhyne hlady. Zranění s háčkem a utrženým vlascem podléhá také snadné infekci  s následným úhynem. Všechny následky slabých vlasců jsou špatné.

Tenký vlasec také prořezává  rybám svaly nejen při lovu na dírkách na horní čelisti se zbytečným následným odumíráním tkáně kolem horní čelisti. Při lovu na dírkách je to znát nejvíce, protože vlasec zaujímá k tlamičce ryby polohu kolem pravého úhlu, což bohužel umožňuje největší možnost poškození. To je jen další oprávněně a logický důvod proti tenkému vlasci.

3. Vyháčkování je třeba provádět s trvale připraveným peánem:

- u kaprovitých  ve vodě, v  podběráku na trávě, na podložce nebo  igelitu a

 

u lososovitých  -  pouze ve vodě a zásadně při vrácení do vody nevytahovat na břeh !!! Ryby se přidusí, odřou, odřením vzniká infekce. Vytažení lososovité ryby na břeh z výše uvedených logicky škodlivých důvodů znamená ukončení lovu bez náhrady.

Jedna zkušenost za všechny:

Dva rybáři z města kolem 100 000 obyvatel. Jeden z nich ulovil pstruha potočního o velikosti 65 cm. Vytáhli ho na mokrý sníh. Začali hledat foťáky. Nejdříve se se pstruhem oba vzájemně vyfotili, potom začali hledat peán. Než ho vyháčkovali bylo po pstruhovi. Mezi tím už jsem byl u nich. Háček hluboko, s protihrotem s červem, pstruha jsme již nerozdýchali. Stáří ryby cca kolem 12 let.

Oba ukončili lov bez náhrady a  mají sem další vstup dočasně zakázán.

To je ten pravý důvod, proč někde požaduje vlastník, každého pstruha odebrat,protože pstruh po špatné manipulaci a po puštění zpět do vody ještě odplave, ale i po odplavání se dostaví deficit kyslíku v krvi, po 10 metrech plavání klesne ke dnu, obrátí se břichem vzhůru a následně uhyne. Tento úhyn se zjistí za 1 až tak i 7 dní podle místa úhynu i podmínek. 

Pro srovnání uvádím, že roční pstruh potoční má délku kolem 6-8 cm. Pstruh duhový má délku kolem 20 cm. Tedy 3 x větší, ale na váhu je rozdíl ještě vyšší. Pstruh potoční kolem 65 cm je ryba stará kolem 10 - 12 let. Buď byl původní a do proudivého rybníku se dostal ze řeky nebo pocházel z nákupu. Každopádně se mohl vytřít a rozmožit se nebo potěšit dalšího rybáře. Mladí pstruzi potoční  mají možnost jít proti proudu až do řeky. Takže je částečně zarybňován i sousední revír MO ČRS Bojanov, což členové místní organizace podporují. Nevznikají žádné problémy. Pstruh potoční je hájen zde u nás celoročně i s lipanem a tak mají možnost se množit i šířit. Kvalitu ryb určuje ne rybář, ale vydra, volavka a bohužel občas i kormorán, ale vhodnými opatřeními lze škody držet alespoň  částečně  na "uzdě".

4. Ne živá návnada(červi masní, žížaly apod.). Je to z důvodu, že ryby tuto návnadu zhltnou, následně mají háček až v jícnu či dále a způsobuje to naprosto zbytečné zranění a následné úhyny.


5. Ukončení lovu se hlásí před otevřením auta a věci se nejdříve předkládají automaticky ke kontrole. Bez trvalé kontroly by se příště  mohlo stát, že by jste si zaplatili, ale  ryby v rybníku by nebyly.


Kontrola správcem je zárukou oboustranné spokojenosti i  pravidelného přehledu a doplňování ryb do rybníku. Proto se naučme vážit si kontroly, protože kontrola zajišťuje pořádek a pořádek dělá přátele. Kdo je připraven a má čisté svědomí nemá se čeho bát.

Jedna zkušenost z poslední doby a dnešní aktualizace je z 8.5.2012:

Po 5 letech přijel mladý rybář z Prahy. Při 5 minutovce školení mi sdělil, že zde 5 let nebyl proto, že byl před 5 lety celkem dost podrobně kontrolován mnou osobně. Zeptal jsem se ho tedy: "Proč jste jel tedy chytat právě až sem". Byl upřímný a přímo a rychle a otevřeně odpověděl: "Protože jsem věděl bezpečně, že si zarybařím a nebudu na pruty celý den jen koukat a nebude ta cesta zbytečná". "To je správné, že věci vidíte efektivně" jsem mu odpověděl. Položil jsem mu však další otázku, aby si sám odpověděl na příčinu toho, že zde ryby jsou a jinde nejsou. "Proč myslíte, že zde ryby jsou a jinde nejsou"? Znovu odpověděl přímo. "Protože je hlídáte a kontrolujete ryby u lidí, kteří odcházejí a jinde to nedělají, ale ta kontrola je mi nepříjemná". Odpověděl jsem mu: Mě je nepříjemná víc než Vám, protože Vy jste jeden, pokud máte čisté svědomí s rybami, nemáte se čeho bát a můžete mít na konci lovu jen radost, ale já musím zkontrolovat všechny, co odcházejí. Jsou ale jen dvě možnosti či způsoby.

Ten první je ten - úplně nejednodušší - bez kontrol s tím, že se Vám stane, že po zaplacení půjdete domů bez záběru. Má výhodu méně práce, riziko neulovení ryby se přenáší na lovícího a hlavně se podporuje zlodějna, kdy do podvědomí lidí se nesprávně dostává informace, že  krást je normální a je třeba příležitosti ke zlodějně využít. Toto já vidím jako významně špatné.

Ten druhý způsob je s nutnou - z pravidla převážně jen pohledovou - kontrolou jejíž délka a rozsah je přímo úměrná Vaší připravenosti. Někdy trvá 5 vteřin, někdy i 2-3 minuty než kontrolovaný připraví věci ke kontrole.

Kontrola je sice mírně namahavější, zabírá energii a váže drobný čas, ale zajišťuje oboustranou jistotu.

Nechci, aby sem lidé jezdili k prázdnému rybníku. Chci, aby vztah mezi mnou a klientem byl na rovných a spravedlivých základech k oboustranné spokojenosti.  

Kontrola každopádně vede k oboustranně vyvážené spokojenosti, k pořádku, k výchově nejen mladé generace apod. Má zkrátka mnohá  další pozitiva. Bohužel lidé se naprosto zbytečně kontrole brání, možná proto, že  jsou dodnes ještě postiženi na duši z kontrol z toalitní doby. V totalitní době kontrola často nesloužila k ochraně a pomoci, ale k likvidaci politických odpůrců totalitního režimu, k vybírání daní formou pokut do nezchopného systému. V duších pamětníků  dodnes tyto nepříjemné zkušenosti jsou hloboko zakořeněny a někdy přenášejí minulou svoji výchovu na své děti  a bude v nich toto bohužel přetrvávat možná ještě nějaká ta léta.  

Každá kontrola je nebo by měla být v zásadě oboustrannou pomocí či ochranou poctivých, i když nejsou dokonalí. Pokud se podvádí je třeba, aby ten kdo podvádí se z procesu přiměřeně vyloučil, aby se podvádění zastavilo či vyloučilo. U živých tvorů jevětší, protože život nelze vrátit.

Konečně pochopil proč je to nutné a to bylo dobře. Kéž by to chápali alespoň takto rychle všichni.

 

Lov:

v létě  od východu slunce nejpozději do západu slunce(obecně je to pouze za denního světla),

v zimě lze lovit běžným způsobem i též dírkováním od východu slunce  v sobotu do 15 : 00, v neděli do 14 : 00.

Nutné vybavení:  občanský průkaz, peán, pytlík nebo nějakou igelitku na své případné odpadky pro odvoz a další potřeby

Strpět kontrolu na lov ryb. Při rybářských závodech je lov povinný na vyhrazeném úseku.

Nedopouštět se pytláctví. Sankce za pytláctví je do 50 000,- Kč dle vyhlášky.

Hlavní druhy ryb: Kapr,  pstruh potoční a duhový.

Vedlejší druhy: úhoř, cejn, okoun.    Zavlečené: Sumec, štika.

 

Trofejní ryby

  • Kapr               nad   10 kg
  • Tolstolobec    nad   10 kg
  • Pstruh, Siven  nad   70 cm,

Je zakázáno:

Obecně pro zkušené jedním slovem - škodit.

To znamená pro začátečníky a nezkušené například:

Porušování povinností a pravidel, dělat nepořádek odpadky na zemi, hluk např. hudbou nebo jinak rušit.  Jinak rušit znamená i to, že se přiblíží k litorálu v plavacím nafukovacím zařízení v době hnízdění i mimo dobu na vzdálenost bližšší než cca 50 metrů.  Při lovu na hladině v nafukovacím zařízení nesmí mít celý rok viditelné křiklavé nebo jinak výstražné barvy jako je například výrazně zelená, červená(viz barvy na výstražných vestách) apod. Tyto barvy způsobují stres u ptáků a následné škody.  

Pověření - povolenka je nepřenosná, půjčovat prut druhé osobě nebo se nepřiměřeně vzdálit od nastraženého prutu,  vyměňovat ryby ve vezírku nebo ukládání ryb do společných vezírků nebo jakákoliv zbytečná nebo poškozující manipulace s rybou, která by mohla zvýšit zbytečně náklady a tím i ceny pro v budoucnu  lovící.

Přísně je zakázáno :

Zkracovat ryby nožem, nůžkami nebo jinými nástroji. Nemít při lovu trvale připravený peán.

Vyháčkovávat kaprovité ryby na hlíně, vytahovat lososovité na souš a vracet zpět do vody. Lososovité lze vyháčkovat pouze ve vodě.

Používat háček s protihrotem  - je to významný zdroj zvýšeného úhynu ryb. Ryba se poškodí, krvácí a vyháčkování trvá dlouho a tak se může udusit nebo uhynout na šok z nedostatku kyslíku apod.

Používat slabý vlasec pod nosnost 3 kg -  je to nejvýznamnější zdroj zvýšeného úhynu ryb. Přetržený vlasec při zamotání vlasce do např. větví, trav nebo rákosu znamená vždy úhyn kaprovité ryby na hlad a pstruha na udušení. Ustřihnutí vlasce a jeho ponechání v rybě má za následek v naprosté většině případů úhyn nebo jiné problémy s tím spojené.

Používat živou návnadu.   Živá návnada je často shltnuta a lososovitá ryba se tahne za žaludek, což má vždy za následek úhyn.

Vracet ryby z vezíru do rybníku - jakmile se dá ryba do vezírku, je třeba ji odebrat a nepouštět zpět, protože po puštění může být z vezírku odřená a zaplísnit

Prevence proti drogám a podobným...

Zatím to mu zde tak nebylo, ale z hlediska zájmu rodin s dětmi a jejich správné výchovy a vlivů by používání drog mohlo být pro děti špatným vzorem. Proto při jakém - koliv zjištění používání drog, včetně marihuany nebo jiných podobných omamných či psychotropních či jinak škodlivých látek bude lovícímu lov bez náhrady okamžitě ukončen a lovící bude bohužel neprodleně vykázán. Omlouváme se, ale jaká-koliv tolerance drog je zde z výše uvedených důvodů naprosto a kategoricky nemožná.

Při vyjimečné nepřítomnosti správce je povinnost se nahlásit telefonicky na tel. číslo +420 721911447 (O2) , jednodenní lov může po dohodě nahlásit před lovem a zakoupení je možné i během chytání podle domluvy.

Fyzický příchod a odchod se hlásí a je pouze přes mlýn. Před odjezdem se  úlovky automaticky předkládají ke kontrole a k nahlédnutí mimo jiné i právě třeba na zdravotní stav a doplňování ryb.

Kontrola:

- povinnost dokladovat se všem zaměstnancům a majitelům nebo pověřené osobě vodního díla Nový mlýn ke kontrole a to kdykoliv o to bude požádáno a to pokud se písemně(odpisem) neodhlásil z chytání  u správce. Dále je rybář povinen umožnit této kontrole kdykoliv po dobu lovu nahlédnutí do automobilů, zavazadlového prostoru a přívěsů popř. jiných míst a to pouze v souvislosti s kontrolou lovu ryb.

To platí i pro rybářovu návštěvu či doprovod(je to jen prevence pytláctví a tím Vaše ochrana).

Přiměřená  cena je pro "medem" pro rybáře, ale nutně souvisí  s kontrolou.

Kdo nic špatného neudělal se nemusí ničeho obávat, je to jen ochrana všech  slušných.

Kontrola se obvykle a namátkově provádí jen při :

- příchodu na pevnost vlasce,

- při podezření v průběhu lovu na protihrot a návnadu a trvalou připravenost vlasce,

- zacházení s rybou a uklid při rybaření a odchodu a po ukončení v souvislosti s úlovky a to pouze v souvislosti s rybařinou.

 Nedodržení rybářského řádu má za následek odnětí povolenky bez náhrady,  za pytláctví je pokuta podle vyhlášky a pravidel. Majitelé VD Nový mlýn si vymiňují právo nevydat povolenku bez udání důvodu a změnu pravidel. Cílem je spokojenost všech slušných zákazníků, kterých je většina.

Rybář se zavazuje k plnění výše uvedených pravidel ohlášením se, nebo zápisem k zakoupení povolenky nebo v brzkém ránu již zahájeným chytáním s dodatečným ohlášením v 08 00 hod.

Kdo si chce hezky den užít a  zachytat si  pořizuje si povolenku včas, protože počet míst a povolenek je někdy omezen, a proto si je preventivně zajistěte prosím s Vaším potřebným předstihem.

Parkuje se pokud je volno jen na dvoře  nebo i za silnicí před mlýnem na  parkovišti.

Doporučení:

Nezapomínejte si povolit brzdu navijáku, ať nemusíte lovit prut ve vodě.

Správný oblek na  počasí.

Správnou návnadu pro hojné a hojnější záběry s dostatkem materiálu na zakrmení(nalákání, navnadění).

Kdo chce poslouchat rádio apod., prosíme jen pomocí sluchátek.

Jinak přejeme mnoho radosti a úspěchů ze sportovního rybolovu.

Rybářský řád
Loading...

Sportovní rybaření na vodním díle Nový Mlýn