Jste zde: Domácí stránka |
Rybaření Nový Mlýn > Aktuality - lov ryb na dírkách - od 26. 1. 2019
 

Dírky

Zkušební(z hlediska posouzení úrovně a množství) a zahajovací  

LOV RYB NA DÍRKÁCH  od 26.1.2019, přijedou asi i z Polska.

Přihlaste se raději předem emailem, abychom věděli kolik Vás asi bude a lépe jsme vám to připravili.  

Dobrý den

500,-  Kč chyť a pusť

1000,- Kč se 3 pstruhy do 40 cm nebo kapr do 60 cm, štika zdarma,

od  08 00 – 15 00 hod.

 

Upozornění pro všechny!!!

původní cena z minulého roku, ale zcela jistě je neudržitelná, protože náklady stoupají, zrova jako minimální mzda. 

Pořizovací hodnota pouhého zabezpečení ryb se pohybuje kolem 1 milionu korun.  

Pořizovací hodnota ryb extra výběr vyjde kilogram na s dopravou na cca 160 Kč.

Vydra, volavka(letos zde kormoráni nebyli) dokáže polovinu ryb zlikvidovat. Zůstává polovina nejzdravější populace z ryb extra výběr, jejichž hodnota je  po zásahu vydrami a volavkami 320 Kč za kg. Stát sice škody vydrami částečně uhradí, ale to jsou se skutečnými škodami drobné.  Metodika na škody způsobené vydrami počítá s tím, že se na jednom místě vyskytuje jedna vydra, které hájí své teritorium proti jiným vydrám. Skutečnost je taková, že se obhajoba teritoria odvíjí od množství potravy. Pakli-že na řece ryby nejsou, tak se predátor stahuje tam, kde jsou.

K tomu musíte mít na nějakou dobu přídavé krmení granulemi, jejichž cena se pohybuje kolem 50 kč za kg a automatické krmítko, sklad na krmení, ochranu proti hlodavcům, hejno ryb, které se vytírá a poskytuje potravu pro pstruhy, zajištění obsluhy ve dne v noci.

Dnes je výhoda, že to jde i po internetu.  

Jedno kilo granulí vykrmí asi cca i s malými rybami jakou potravou jedno kilo ryby. Práce zaměstnance na udržování, hlídání, práci a kontrolu na kilo ryby v minimální mzdě vyjde vyjde na 160 kč na kus.

Po sečtení nákladů s minimální mzdou  vychází kilo ryby vychované v zabezpečeném ekologickém prostředí  mimořádně zdravého pstruha probraného vydrou na 650 Kč za 1 kilogram. Jeden pstruh 40 cm váží kilogram. 3 pstruzi jsou  v takto  malém množství za 1950 Kč bez vložené práce dohledu nad chytáním.  S prací to bude 2000 cca řekneme.  

Protože se nechytnou jen kiloví pstruzi, tak polovinou to bude na 1000 koruně bez zisku jen za ryby.

Z tohoto výpočtu je jasné, že původní  cena je v současnosti za rybu v takto ekologickém zdravém prostředí neudržitelná. Něco se poškodí popícháním háčky, nějaký úhyn a je to ve ztrátě.

Proto bude předpoklad pro pouze chyť pusť  cca 500 Kč,  které jakž-takž vykryje ztráty chytáním a zajistí jakž-takž udržitelný rozvoj, ale s třemi rybami to bude  cca 1500.(1000 Kč při správném chování lovících, 2000 Kč při chování dobrém s drobnými chybami) a při špatném chování(nesprávná manipulace s rybou, háček s protihrotem, slabý vlasec, který se trhá apod. rozloučení s rybářem na delší dobu cca 1 rok bez vrácení vstupného, které pokryje sotva vzniklé škody).

Bohužel je to tvrdý reál bez zisku. Ochrana predátorů by měla mít lepší podmínky náhrad škod.

Když vydra chytá ryby, zpravidla je vytahne na břeh a částečně sežere, za vydrou jdou ruku v ruce volavky za zbytky kořisti a v noci lišky a za liškami prasata. Rano nenajdete ani zbytek. jedno jsme zde napočítali najednou i 86 prasat.

Kdo o tomto pochybuje, můžeme to to tvrzení  prokázat věcnými důkazy i pozorováním při hlídání rybníku.

 

____________________________________________________________________________________

Pro Ty, co to zde neznají.                     

Pravidla jsou  pro udržení nejnižší udržitelné ceny a  Vaši spokojenost.

Osvědčené hlavní zásady lovu ryb na dírkách jsou stále stejné.

 1. Háček bez protihrotu a jeden návazec s neživou návnadou na  dva proutky, pro zkušenější může být živá návnada větší karas na štiku, aby ho nepozřel velký struh a neměl to až někde v krku a nemusel se utratit. Do velikosti 1 metru roste pstruh 10 let

2. Vlasec s nosností nejméně  3 kg!!!!!!!.     0,16 mm Stroft to unese bez problémů, jiná a špatná značka a síla 0,35 mm také třeba ne. Opět, pokud pstruh musí plout s háčky a vlasci u "nosu", tak se nenažere, nic neuoví a uhyne hlady. Ohrožuje i vydru, která může háček spolknout´i když zrovna vydra hlavu  nechává bez povšimnutí.

Pevný vlasec - zkuste si doma zvednutí 3 kg kbelíčku s vodou, jinak se to u velkých ryb trhalo a byly v minulosti zbytečné úhyny a tím ztráty. Ryba také nevyroste hned.

3. Automatická kontrola věcí je bohužel nutnou samozřejmostí, jinak by jste si příště pro nedostatek ryb nezachytali. Poctivost je zde chráněna kamerami - proto jsou chytající chráněni kamerami. Pokud by se mezi poctivé chtěl vmísit a škodit pytlák je celkem snadno odhalen jak kamerovým záznamem, tak spolulovícími.

Jméno a adresa případného pytláka bude minimálně 10 let zveřejněna na  webových stránkách internetu. 

4. Opět je zapotřebí hlídat si pruty. Udělá to pink, a je prut pod vodou. Když neohlídám dva, chytám na jeden.

5. Kdo bude mít zájem, je zde i drobné klubové občerstvení.

6. Je třeba mít sebou občanský průkaz a doporučuji si vzít teplé oblečení, čepici, svetr, kabát, dobré kalhoty a teplé spodní prádlo a boty. 30 % tepla utíká hlavou(mozek je zásobován přednostně na úkor končetin), proto je čepice potřebná . Teplo se tvoří v trupu těla, pokud je tělo dobře kryté vytváří teplo bez problémů a ruce  a nohy nestudí. Dobré a teplé boty jsou základ vybavení na dírkách. Dobrá je také stolička. Šetří vaši energii, chytání je pohodlné, Vaše váha je rozprostřena ze dvou na tři body.

7. Pořádek, který už skoro všichni dodržujeme. Kdo ještě dosud nepřišel na to, že normální  a nejlepší je nekouřit, tak připomínám všem kuřákům, kteří, že kouří (sice je litujeme, ale máme je jako lidi samozřejmě také rádi)  pečlivý úklid  nedopalků – žádné nedopalky na ledu nebo jinde v otevřeném prostoru a na větru. Kdo je dosud závislý na kouření, tak nedopalky ihned do batohu, uklízečku zde nemáme. Protože po sobě uklízíte, jste i všichni spokojeni. Máme Vás za to rádi.

Ryb je dostatek, pravidla jsou stále stejná, každý slušný člověk je zde vítán. Hráz je skoro opravena, zbývá asi 1 1,5 m metr na výšku a domačkat kámen do hráze, proto se v létě bohužel zatím nechytá.  Přeji Vám nevšední a  skvělé zážitky. Máme nějaké přírůstky pro Vaše potěšení.

Jednou větou: “Cílem je, aby jste  se pobavili a nevznikly škody”. Je třeba si uvědomit, že ryba do velikosti 85 cm roste i 7 let podle podmínek, které má k dispozici. Proto jsou zde podmínkou háčky bez protihrotu, pevné vlasce a slušné lidské zacházení.

Děkuji Vám všem za pochopení. Děláme  pro Vás co můžeme, ač nemusíme,  ale chceme, když si někdo zaplatí, aby se také podle toho pobavil. U mládeže odklon ke sportu  znamená odklon od mobilů, počítačů, případně alkoholu, drog, kouření a navíc i pozitivně reálná  změna náhledu na svět.

 

Bohužel pytláci musí počítat s tím, že skončí na Policii ČR a budou komplet zveřejněni na internetu.

Zásada na konec. Slušný člověk je zde vítán a je také trvale chráněn a o jeho zájem pečováno.

 S pozdravem  Milan Bušek

 

 

Rozumný pohled na článek na internetu -  Dírky na volno - lov povolen všude.

 

Jako pravděpodobný autor či další autoři naprosto neví o čem píšou, problematiku znají povrchně a  pouze od stolu. vypadáto, že článek dělal kluk, kterému dosud teče mléko po bradě a je dosud v základní škole.

Je třeba si uvědomit, že kdyby byl lov ryb na dírkách povolen v celé České republice a třeba na Labi, které je schopno někdy i zamrznout, ale má rychlost vody 1 m /sekunda,  tak např. Hasiči nebudou dělat v zimě nic jiného, než tahat mrtvoly lidí z vody a bude jich muset každý daňový poplatník platit  dvakrát tolik, aby vše zvládli. To zcela jistě nikdo rozumný nechce.

Už se nám zde na téměř stojaté vodě stalo, že se jeden veseký dospělý opil, neposlechl a šel tudy, kudy se svými 120 kg přes veškerá   upozornění kolegů jít neměl, propadl pod led a druhou díru v ledu udělal hlavou cestou z hloubky zpět k povrchu ledu. Naštěstí zde jsou jen 3-4 m vodního sloupce.

Nebýt doslovně hrdinských činů několika chytajících kolegů a jejich bleskurychlé reakce, včetně připraveného technického vybavení na místě, tak by se nad led sám nedostal.

Technické vybavení:

Hlavní byl dřevěný plovoucí žebřík z prken a s lanem, který táhlo bez navijáku ze břehu s obtížemi 5 lidí.

Veškeré prostředky v okamžité připravenosti. Ruční i motorový naviják, lékárnička první pomoci, traktor s uzávěrkou, motorová pila a vždy připravené potápěčské vybavení pro práci pod ledem, loďka s vesly, teplá místnost, teplá voda s vanou, pračka - sušička prádla, ručníky, auto pro odvoz do případné okresní nemocnice, plocha na přilehlé louce či dvoře pro případné přistání vrtulníku rychlé pomoci, funkční telefon a výcvik.

Pokud toto technické vybavení s výcvikem není k dispozici, tak je vysoké riziko, že člověk, který se propadne pod led, nemusí přežít. Nepřežití je jisté, když ho strhne pod led proud toku – například na Labi, či jiném podobném toku nebo na stojaté vodě, ale hluboké, protože nenajde včas cestu ke vzduchu. Navís s těžkými botami se extra špatně plave. Pokud se jedná o vodu stálou a ne proudící, tak bez vybavení je více jak 50 % riziko  utonutí, nemoci, apod. Když se člověk propadne pod led a nenajde stejný otvor ven, tak se  jen nechtěně můžete 1 minutu dívat jak Váš zpravidla blízký tesně pod ledem dokonává, protože 10 cm led může prasknout pod více lidmi, ale když ho zrovna potřebujete jednotlivě rozbít na místě kde ho vidíte pod ledem, tak nemáte čím a dotyčný za Vašeho dohledu se bohužel utopí. Pokud bude na ledu sníh, tak jste ho bez potřebného vybavení prostředky a lidskými silami viděli živého naposledy. Nedej bože, aby se propadlo lidí víc. To, že je kanál v Račicích oplocen neznamená, že je automaticky zajištěn proti utonutí. Na kanálu bývá voda proudivá a nebo dost často kalná.

Proč je výcvik důležitý!!!?

Před cca 2 lety se na řece a náhonu utopil člověk pod vlivem alkoholu. Věk kolem 40 let, vracel se ve skupině ze zábavy on, jiná žena a jiný muž. Zdali si odskočil a spadnul přitom v opilosti ze břehu do vody nikdo neví , to se můžeme jen domnívat. Každopádně ho jeho kolega a s kolegyní hledali asi 40 minut, aniž by zvedli telefon a volali Polici ČR. Po cca 40 minutách zavolali, 10 minut a byla Policie u mne na dvoře a budili mne zvonkem někdy kolem cca 05 00 ráno. V té chvíli nemůžete přemýšlet, ale věci musí být předem nacvičené. Hodil jsem na sebe v běhu zateplenou bundu, popadl připravenou baterku a klíče od stavidla a skočil jsem v trenkách do holínek a už jsme jel zpět v policejním autě plným plynem kilometr ke stavidlu zastavit vodu, cestou ke stavidlu posílám policejní auto 500 m zpět k odjištěné bráně sousedícího lihovaru, aby nám hledaný neodplaval do rybníku, kde by jsme ho potmě špatně hledali, zavírám do 60 vteřin stavidlo a policista zatím prohledává blízké okolí vody a tak za 2 minuty od vzbuzení byla voda zastavena a s jedním policistou běžíme skoky při svitu baterky do vody , větve - nevětve, bláto nebláto, trní netrní - chudák policista v polobotkách a v čisté uniformě  podle toku náhonu  a za další 3 minuty po nočním běhu s Policií kolem náhonu jsme ho našli. Našli ho kolegové Policisty, kteří jeli napřed bránou lihovaru ke vtoku. I přes veškeré pokusy Policie ČR, Hasičů i Záchrané služby se ho za cca dvě hodiny oživování nepodařilo oživit a přitom stačilo těm jeho dvěma  kolegovi a kolegyni reagovat včas a teprve potom se snažit hledat.

Výše uvedený článek na webu Hoby.cz  je od autora, ať to byl kdokoliv - zjevně neznalého problematiky.  Co se týká výjimky ze zákonu, máme ji od Krajského úřadu. Pokud autor článku tvrdí, že se na tomto dá i nezákonně zbohatnout, není to pravda a nechť svůj bohatý a jistý a snadno vydělaný plat pisálkovského novináře v teplé a osvětlené kanceláři rád vymění za nejistotu v přípravě za každého počasí 365 dní a nocí pro  rybaření na dírkách. Nemá tak důkazně představu o čem píše. Neví, že lovu ryb na dírkách předchází několikaletá práce a to bez ohledu na čas a počasí a 365 dní i nocí v roce. Kdyby se tím chtěl živit, umřel by hlady a na nemoce a na zimu i s celou rodinou. Snad takovéto hlouposti již bude konečně ubývat. Kdyby měl i někdo další pocit, že se na tomto dá vydělat, rádi mu rybník  pronajmeme a může předvést na jistotu co umí.

Novináře by měl dělat člověk, který již má za sebou pozitivní výsledky z dané či raději z výrobní oblasti a se životními zkušenostmi a ne nezkušené mládí, které nechce rozumnět nebo se  potácí s články  jak opilec ode zdi ke zdi.

Snad jsem pomohl k většímu objasnění problematiky a zároveň děkuji za pochopení. Milan Bušek